A projekt fő tevékenységei
- A projekt az ürge kolóniák genetikai tulajdonságainak, stressz állapotának és állategészségügyi helyzetének felmérését, valamint értékelését célozza meg, különös figyelmet fordítva az elszigetelt állományokra.
- Az ürge kolóniák genetikai és stressz állapot adataira alapozva, zárttéri tenyésztési program és génbank kerül kialakításra.
- Kiválasztott populációk genetikai helyzetének javítása ismert génállományú egyedek tervezett áttelepítésével.
- A potenciális zsákmánybázist jelentő kisemlős állományok állatorvosi felügyeletének kialakítása.
- Megfelelő élőhelyet jelentő földterületek megvásárlása és helyreállítása, melynek eredményeként ezeken a területeken a zsákmányfajok állományainak növekedése várható. A megvásárolt területekre, az onnan korábban kipusztult ürgék visszatelepítésére is sor kerül. Emellett kibérlésre kerülnek Natura2000 területek közötti kisebb földterületek, amelyek, ún. „lépő kövekként” (stepping stones) a védett élőhelyek között biztosítanak kapcsolatot, átjárási lehetőséget, de egyúttal menedéket is nyújtanak olyan zsákmányállatok számára, mint a hörcsög és a mezi nyúl.
- Repterek gyepkezelési útmutatójának elkészítése, valamint az ürgés élőhelyek vízgazdálkodási rendszerének javítását célzó ajánlás kidolgozása.
- Területkezelési Tanácsadó Szolgálat kerül kialakításra a gazdálkodók és vadászok segítésére területhasználat és vadgazdálkodás témákban. A vadászok ösztönzése a célfajokat tizedelő szőrmés ragadozók befogására.
- Ürgék mozgásának feltérképezése műholdas nyomkövető rendszerek alkalmazásával.
- A projekt intenzív kommunikációs programja a gazdálkodók, vadászok és a helyi lakosság körében végzett országos alapállapot-felméréssel indul. A kihelyezésre kerülő információs táblák, szóróanyagok, valamint a kialakításra kerülő ürgebemutató látogatóközpontok ismeretterjesztési és oktatási tevékenységei hozzájárulnak a célközönség tudatosságának fokozásához, melyen keresztül a projekt célfajokat érintő természetvédelmi intézkedései támogatását nyernek.
- A célfajok állományaiban bekövetkező változások felmérése és nyomon követése. A természetvédelmi intézkedések sikerességének értékeléséhez átfogó - műholdas nyomkövetéssel és kameracsapdák alkalmazásával zajló - monitoring program ad tájékoztatást